У торгових відносинах України і Євросоюзу назріває судовий розгляд. Всьому причиною – мораторій на експорт лісу-кругляка, введений нашою країною ще в 2015 році. За наполяганням ЄС вже відбулися перші офіційні консультації, далі може слідувати арбітражний процес. Експерти запевняють, Брюссель буде стояти на своєму – мораторій порушує Угоду про асоціацію.

У торгових відносинах України і Європейського Союзу назріває судовий розгляд. Предмет суперечки – мораторій на експорт лісу-кругляка, який був введений нашою країною ще в 2015 році. З тих пір діалог на цю конфліктну тему не припиняється. ЄС вважає мораторій порушенням Угоди про асоціацію в частині дії Зони вільної торгівлі, яке в повному обсязі запрацювала з 1 вересня 2017 року.

У жовтні 2018 го Євросоюз заявив про готовність почати арбітражний процес проти України, передбачений Угодою про асоціацію. А в січні поточного року Європейська комісія передала Києву запит на проведення офіційних консультацій. Як повідомили УНІАН в Мінекономіки з посиланням насоветніка глави відомства Роксолану Підласий, переговори вже відбулися: «Українська сторона надала ЄС всю запитувану інформацію. Після консультацій ЄС може подати запит про створення арбітражної групи, згідно зі статтею 306 Угоди про асоціацію, або не продовжувати суперечку ».

Мабуть, запит був поданий, так як на початку лютого Кабінет міністрів затвердив перелік арбітрів для вирішення спорів в рамках Угоди про асоціацію. Процедура арбітражної панелі наступна: згідно статті 323 Угоди про асоціацію, вона формується з 15 чоловік – від кожної сторони по п’ять, плюс ще п’ять чоловік – з третіх країн. З останніх обиратиметься голова арбітражної групи.

Головний ризик такого судового розгляду – виключена апеляція. Рішення арбітрів остаточне і обов’язкове для виконання сторонами. Якщо все ж рішення не буде виконано, то сторона-переможець спору має право на введення обмежень на торговельні преференції в рамках правил діючої Зони вільної торгівлі. З урахуванням того, що на сьогодні ЄС є найбільшим ринком збуту української продукції, то важелів тиску на Київ у Брюсселя предостатньо.

Для ЄС таке арбітражний розгляд – безпрецедентний випадок, хоча ця норма включена в усі договори про Зону вільної торгівлі. Суперечки були, але ще не один не був доведений до такого рівня.

Що ж відбувається в нашій «лісової» сфері, особливо з урахуванням того, що у вересні минулого року був прийнятий відповідний закон з поправками президента, завдяки чому і було, за заявою влади, продовжено перерване на рік через мораторій виділення макрофінансової допомоги ЄС?

  • Мова сайту